Po manj kot dveh urah spanja se začne v hipofizi izločati hormon za obnovo – rastni hormon, ki je v direktni povezavi z občutkom sreče. Pod njegovim vplivom se povečuje število celic in tudi njihov volumen, zato je tudi edini hormon, ki dejansko pomlajuje:
povečuje sproščanje maščobnih kislin iz maščobnih celic ter povečuje porabo kislin za energijo in obnovo mišic;
razgrajuje maščobo in pozitivno vpliva na debelino kože;
zmanjšuje dvig krvnega sladkorja;
povečuje proizvodnjo veznega tkiva ter spodbuja rast in obnovo hrustanca;
pospešuje celjenje ran;
izboljša spanje;
znižuje raven krvnega sladkorja;
pomaga proti stresu;
povečuje odpornost proti boleznim;
sodeluje s spolnimi hormoni in pomaga pri izločanju ščitničnih hormonov;
spodbuja tvorbo beljakovin za rast mišic;
krepi vezivna tkiva, kar je pomembno za bolj zdrave sklepe;
zmanjšuje zakisanost telesa.
Rastni hormon se začne tvoriti ponoči približno 90 minut po tem, ko zaspite, če zvečer jeste pravo hrano. Večerja je najpomembnejši obrok dneva in odloča o tem, ali se boste redili in starali ali pa se boste pomlajevali in hujšali. Dlje ko boste spali, bolj boste vitki, mladostni in polni energije. Rastni hormon vas namreč obnavlja, pomlajuje in spodbuja hujšanje, medtem ko spite. Količina naravnega rastnega hormona v telesu se s starostjo zmanjšuje. Nekje okoli petdesetega leta starosti ga telo popolnoma neha izdelovati, razen če mu malo pomagate s pravilno prehrano in z dobro voljo.
Da telo izdeluje rastni hormon, potrebuje v večernem obroku naslednje hranilne snovi:
vitamine C, B3 in B6;
minerale kalcij, magnezij, kalij in cink;
aminokisline ornitin, arginin, glicin, lizin, triptofan in tirozin; za izdelavo rastnega hormona sta najpomembnejša arginin in lizin, ki ju dobimo v jajcih, perutnini, morski hrani, špinači ter v mlečnih izdelkih, kot so jogurt, grudasti sveži sir in skuta.
Če telo vsak večer dobi te sestavine, se rastni hormon lahko začne tvoriti v enakem obsegu kot pri mladi odrasli osebi. To torej pomeni, da se lahko čisto vsako noč obnavljate in pomlajujete.
Rastni hormon jemlje energijo za svoje delovanje naravnost iz maščobnih zalog. V večernih urah ukinite vso hrano, ki ima visok glikemični indeks. Hrana, bogata z beljakovinami, ki ne vsebuje sladkorja (nizek glikemični indeks), povzroča, da sladkor v krvi ostane v ravnovesju, tako tudi inzulin ostaja v ravnovesju ter pomaga, da maščobne celice lažje izločijo uskladiščeno maščobo.
Če zvečer jeste sladke prigrizke, se sprosti inzulin, ki hranilne snovi shrani v maščobne celice, nato pa jih vanje dobesedno zaklene za naslednjih pet ur. Proces obnove med spanjem se bo tako skrajšal oziroma se sploh ne bo začel. Samo zelenjava za večerjo je absolutno premalo! Poleg zelenjave jejte beljakovine, kot je pršut, in sprožili boste obnovo.
Zaradi izločanja inzulina je tudi zelo pomembno, da v večernih urah ne jeste sadja. Izjema je le »kislo« sadje, ki ima nizek glikemični indeks. Sem sodijo borovnice, maline, jagode in brusnice, pa še te morajo biti v kombinaciji z beljakovinami.
Za izdelavo rastnega hormona so potrebne kombinacije različnih živil, da dobite vse potrebne vitamine, minerale in aminokisline. Predlagamo nekaj jedilnikov, ki pripomorejo k izgradnji rastnega hormona:
pršut, mocarela, olive, 5 orehov;
jajce, 5 pistacij, korenček, 2 dl jogurta;
skuta, avokado, pest mandljev, 5 jagod;
skuta, borovnice, 10 arašidov;
ribe – npr. file postrvi, špinača, 5 orehov;
jajce, paprika, skodelica gozdnih sadežev.
Ko celice dobijo izobilje hranil, se tvorijo hormoni, ki spodbujajo občutke zadovoljstva. Na te hormone lahko vplivate tudi s pozitivnimi mislimi, veselim smehom, plesom in hitro hojo. To je ključ, ki odpira vrata do hormonskega ravnovesja. Najprej je treba poskrbeti za občutek sreče; delajte kar koli, samo da se vam dvigne razpoloženje, kričite, plešite, norite, poslušajte glasbo naglas, dovolite, da občutite nov val energije.
Ko združite vse skupaj – zdravo hrano in vesele misli, se v vaše telo morajo naseliti sreča, zdravje in mladost!
Deset živil, ki pomagajo izdelovati rastni hormon in pomagajo pri obnovi telesa:
zelenjava – špinača, korenje, grah, šparglji;
kislo sadje – limone, jagode, borovnice, ribez, maline, grenivke;
žita – rž, oves;
ribe in morski sadeži;
oreščki – orehi, pistacije, mandlji, arašidi;
mlečni izdelki – sirotka, skuta, jogurt, mocarela in mleko.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.