Osteoporoza je bolezen kosti, pri kateri postanejo kosti krhke in lomljive, saj izgubljajo gostoto in kakovost. foto: Profimedia
Kaj je osteoporoza?
Osteoporoza predstavlja presnovno bolezen kosti. Ker povzroča nizko kostno maso in spremenjeno strukturo kostnega tkiva, postanejo kosti krhke in lomljive. Slednje ima seveda pomembne posledice, saj lahko vodi v zlome, kar posledično vpliva na izgubo samostojnosti.
Osteoporoza prizadene eno od treh žensk in enega od petih moških po dopolnjenem 50. letu starosti. Zaradi osteoporoze se na svetu vsake tri sekunde zgodi en zlom, letno to pomeni 8,9 milijona zlomov in velike stroške za zdravstvene blagajne držav.
Slovenska zveza društev bolnikov z osteoporozo že vrsto let opozarja, da ima ta neopazna bolezen zelo konkretne posledice, kot so zlomi, bolečine in izguba samostojnosti. Pri tem poudarjajo, da so gradniki trdnih kosti ustrezna prehrana, redna telesna aktivnost in zdrava telesna teža.
Starostne bolezni – katere so najpogostejše in kako jih preprečiti? Preverite TUKAJ.
In kaj povzroča osteoporozo? Več različnih dejavnikov, med katere sodi tudi naravno staranje, saj se prične gostota kosti po 30. letu postopoma zmanjševati. Tudi genetika igra pomembno vlogo, večje tveganje za bolezen namreč obstaja, če so imeli osteoporozo tudi naši starši. Med ostale vzroke za pojav bolezni uvrščamo pomanjkanje kalcija in vitamina D, ki sta ključna za močne kosti; hormonske spremembe, kar se odraža zaradi upada estrogena zlasti pri ženskah po menopavzi in pa nezdrav življenjski slog. Slednje zajema kajenje in uživanje alkohola ter pomanjkanje telesne aktivnosti, še posebej odsotnost vaj za moč, gibljivost in ravnotežje. Na pojav lahko vplivajo tudi glukokortikoidi in aromatazni inhibitorji po raku dojke. Med manj znane vzroke sodi telesna teža, kot pojasnjujejo na zvezi, je tveganje večje, če tehtate manj kot 60 kg in imate drobne kosti.
Ali lahko jemljemo zdravila proti osteoporozi, če je v resnici nimamo?
foto: Shutterstock
Zgodnjih simptomov bolezni običajno ni, bolj ogroženi pa so starejši ljudje, zlasti, če se izogibajo zdravemu življenjskemu slogu. Gre za tiho bolezen, ki največkrat ne boli, njene posledice pa lahko močno zmanjšajo kakovost življenja. Osteoporoza še vedno pogosto ostaja nezdravljena in podcenjena, milijoni ljudi po svetu ostajajo brez prave diagnoze vse dokler ni prepozno.
Možni simptomi osteoporoze:
»Vsak bolnik z osteoporozo mora imeti predpisan pripravek vitamina D, ki ga jemlje v odmerku 800 do 1000 enot na dan ali 5600 do 7000 enot enkrat na teden. Vitamin D je nekaterim zdravilom za osteoporozo že dodan (v isti tableti ali kot dodatek v istem pakiranju skupaj z zdravilom), pri zdravljenju z drugimi zdravili pa ga je treba posebej dodajati. Bolniki potrebujejo tudi do 1200 mg čistega kalcija na dan, kar redki zaužijejo s hrano, ostali pa potrebujejo pripravke kalcija. Preveriti morate, koliko čistega kalcija vsebuje pripravek,« pojasnjujejo na Slovenski zvezi društev bolnikov z osteoporozo in dodajajo, da je za dober učinek seveda potrebno zdravila tudi redno in neprekinjeno jemati. Takšno zdravljenje običajno traja pet let, zatem pa lahko sledi nekajletni premor, ob čemer bolniki še vedno uživajo vitamin D in kalcij.
Osteoporoza sicer ni ozdravljiva, a bolezen lahko uspešno zavirate.
foto: Profimedia
Poleg rednega izpostavljanja soncu in jemanja dodatkov vitamina D, lahko osteoporozo preprečite ali vsaj upočasnite z zdravim življenjskim slogom in zdravimi navadami, ki so najboljša naložba za ohranjanje močnih kosti. Na NIJZ poudarjajo pomen telesne aktivnosti, ki je ključnega pomena, česar bi se še kako morali zavedati v jeseni življenja.
Za izboljšanje in ohranjanje kostne gostote priporočajo vadbo, ki vključuje obremenitev z lastno težo:
Telesna aktivnost je ključnega pomena, česar bi se še kako morali zavedati v jeseni življenja.
foto: Pexels
Za preprečevanje padcev je smiselno v vadbeni program dodati še vaje za ravnotežje in koordinacijo (vsaj 3-krat na teden) ter vaje za gibljivost (po vsaki vadbi).
»Ni pa pomembno le, kaj naredimo s svojim telesom, temveč tudi kaj vanj vnašamo. Priporoča se uravnotežena prehrana, bogata s kalcijem, prav tako pa bodimo pozorni tudi na zadosten vnos vitamina D, sploh med oktobrom in aprilom, ko zadostne količine ne moremo dobiti le z izpostavljenostjo sončnim žarkom.«
Morda vas zanima še: Kakšne so dejanske koristi redne telovadbe KLIKNITE TUKAJ.
Osteoporozo je mogoče diagnosticirati z merjenjem mineralne gostote kosti. Postopek se imenuje dvoenergetska rentgenska absorpciometrija (DXA preiskava). Gre za hitro in natančno metodo, ki hkrati predstavlja varno obliko preiskave, saj je izpostavljenost rentgenskemu sevanju zelo majhna.
Na preiskavo vas napoti zdravnik prek zdravstvene napotnice, če pa se boste za meritev odločili samoplačniško, se cena preiskave giblje okoli 70 eur. Meritev traja približno 15 minut.
Pred preiskavo je potrebno odstraniti nakit, prav tako se na območju meritev ne smejo nahajati kovine, kot so denimo zadrge in gumbi. Za izvedbo preiskave boste legli na oblazinjeno mizo in se udobno namestili na hrbet. Pod kolena vam bodo postavili oblazinjeno škatlo, to pa zaradi tega, da se med posameznimi meritvami ne bo spreminjal vaš položaj. Zatem bodo škatlo zamenjali z okvirjem, ki ga uporabljajo za meritev kolka.
Poskrbite za redno gibanje. foto: Shutterstock
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.