Imate tudi vi boleče menstruacije? foto: Shutterstock
Menstrualne bolečine zajemajo celo vrsto simptomov, ki se pojavijo med redno mesečno krvavitvijo. Ne smemo ga zamenjevati s predmenstrualnim sindromom (PMS), simptomi, ki se pojavijo v dneh pred začetkom menstruacije. Medicinski izraz za menstrualno bolečino je dismenoreja. Poleg telesnih simptomov je ob tem pogosto tudi nepojasnjeno duševno nelagodje.
Simptomi menstrualnih bolečin
Najpogostejši spremljevalec menstrualne krvavitve so krči, ki se jim žal težko izognemo. V drugi polovici cikla se maternica pripravi na to, da ponudi gnezdo oplojenemu jajčecu. Če do oploditve ne pride, se mora to gnezdo, sestavljeno iz maternične sluznice, odluščiti. Ta proces, ki ga nadzoruje hormon, imenovan prostaglandin, vedno znova povzroča krče.
Menstrualne krče pogosto spremljajo tudi:
Fizične menstrualne bolečine pogosto spremljajo psihološke težave, kot so razdražljivost, brezvoljnost ali depresivno razpoloženje. To je posledica močnih hormonskih nihanj med menstrualnim ciklom. Ženski spolni hormon estrogen vpliva na proizvodnjo tako imenovanega hormona sreče serotonina. V drugi polovici cikla proizvodnja estrogena močno upade, kar pomeni, da nastaja tudi manj serotonina. Vse to posledično vpliva na slabše razpoloženje.
Kako močne menstrualne bolečine so še običajne?
To je deloma odvisno od vašega praga bolečine. Nekatere ženske se trudijo krče čim bolj odmisliti in se skušajo prebiti čez dan kot po navadi. Druge raje sploh ne bi vstale s kavča.
Če imate vsak mesec tako hude menstrualne bolečine, da ste težko kos vsakodnevnim nalogam in je menstruacija za vas veliko breme, raje obiščite ginekologa. Lahko gre za fizične razloge, ki zahtevajo zdravljenje.
Možni vzroki za močne menstrualne bolečine
Pogost vzrok, ki prizadene predvsem ženske, starejše od 30 let, je endometrioza. Gre za bolezen, pri kateri se maternična sluznica razrašča iz maternične votline. Pri mesečnem ciklu lahko to povzroči vnetje in hudo bolečino. Endometriozo je mogoče zdraviti.
Drugi vzroki so lahko polipi, ciste ali miomi, ki jih je mogoče odkriti z medicinsko ultrazvočno preiskavo, lahko pa bolečine povzročajo tudi rakava obolenja. Ne nazadnje lahko nelagodje med menstruacijo povzročijo tudi kontracepcijska sredstva, ki niso dobro vstavljena, na primer bakreni ali hormonski maternični vložki.
Kako si pomagati?
Obstajajo različni načini, kako se spopasti z menstrualnimi bolečinami.
*Krče si lahko najbolj olajšate s toploto. Ta pospešuje prekrvitev in sprošča zakrčene trebušne mišice. Najlažje si pomagate tako, da na trebuh položite termofor ali v mikrovalovni pečici segreto grelno blazinico, polnjeno s pšeničnimi zrni, češnjevimi koščicami ali grozdnimi peškami. Blazinica oddaja toploto približno pol do ene ure.
*Diskreten pripomoček, ki ga lahko uporabite na delovnem mestu ali v šoli, je toplotni obliž, ki ga prilepite na zunanjo stran spodnjih hlač in ga tako skrijete pod oblačila. Pomembno: Ne prilepite ga neposredno na kožo, saj lahko povzroči opekline. Toplotni obliž več ur oddaja blagodejno toploto.
*V blagodejnem učinku toplote pa lahko uživate tudi tako, da si privoščite dišečo kopel. Najbolje je uporabiti dodatek za kopel, ki vsebuje sproščujoča zdravilna zelišča, kot so melisa, sivka ali kamilica. Morda si lahko privoščite tudi namakanje v masažni kadi, ki s svojimi vodnimi curki poskrbi za nežno masažo.
Poskrbite, da bo vaše telo v tistih dneh v mesecu dovolj preskrbljeno s pomembnimi minerali. Posebej pomemben je magnezij, ki deluje proti krčem. Izguba krvi med menstruacijo lahko povzroči tudi pomanjkanje železa. To se kaže v splošni utrujenosti in izčrpanosti. Po potrebi vzemite nekaj dodatnega železa. Tudi zeliščni čaji s posebnimi sestavinami, kot je na primer plahtica, lahko pripomorejo k dobremu počutju.
Če nežna naravna sredstva ne pomagajo, prosite zdravnika, naj vam predpiše zdravilo iz skupine nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAR). Ta zavirajo nastajanje hormona prostaglandina, ki povzroča krče.
BZ-namigi za vsak dan
Do menstruacije imejte pozitiven odnos: to ni bolezen, za katero trpite vsak mesec, temveč popolnoma naraven telesni proces. Preizkusite različne izdelke za menstruacijo, da ugotovite, kateri vam najbolj ustrezajo in kateri vas v vsakdanjem življenju najmanj omejujejo. Še naprej ostanite športno aktivni, saj vadba spodbuja prekrvitev, blaži krče in pospešuje nastajanje hormona sreče dopamina. Če boste med tekom poslušali svojo najljubšo glasbo ali se pridružili denimo svoji ekipi pri igranju odbojke, boste v tem času hitro pozabili na menstrualne bolečine. In še nekaj pomembnega, česar velikokrat ne upoštevamo: med menstruacijo se nekoliko razbremenite, da se lahko vaše telo popolnoma osredotoči na notranje procese. V službi prestavite v nižjo prestavo in preprosto preskočite kakšen večji dogodek, ki bi bil morda v tistem trenutku za vas prenaporen. Raje se udobno namestite na kavču s svojimi najljubšimi prigrizki.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.
Izšla je posebna izdaja revije Bodi zdrava. Prijazno vabljeni k branju! foto: Revija Bodi zdrava
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.