Življenjski slog
 

Zakaj še vedno premikamo uro in kakšen je vpliv na posameznika

10. 10. 2024; 15.30
Avtor: K.M.
Premik ure 2024

Zakaj še vedno premikamo uro? foto: Shutterstock

Premik na zimski čas: kaj pomeni za vaše zdravje, cirkadiani ritem in energijo? Izvedite vse o prehodu ure in njegovem vplivu na vaš vsakdan.

Spremembe ur za prehod med poletnim in zimskim časom v Evropi običajno potekajo zadnjo nedeljo v marcu (prehod na poletni čas) in zadnjo nedeljo v oktobru (prehod na zimski čas, standardni oziroma greenwiški srednji čas ). V Sloveniji ta datum uporabljamo od leta 1996, ko je bil sprejet spremenjen zakon o računanju časa, ki je določal prehod s poletnega časa ravno na zadnji nedeljo v oktobru. Letos ta dan tako pride na 27. oktobra, uro pa prestavimo, oziroma se bo na večini naprav prestavila avtomatsko, ob 3.00 zjutraj (uro se prestavi nazaj na 2.00).

Zakaj pride do premika ure? 

Do premika ure pride, da kar najbolje izkoristi dnevno svetlobo in prihrani energijo. Premikanje je bilo prvič uvedeno zaradi varčevanja z energijo med prvo svetovno vojno, številne države pa so ga znova uvedle v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Države Evropske unije se lahko same odločijo, kateri čas bodo uporabljale kot svoj standardni čas. Trenutno so uporabi trije različni. Zahodnoevropski, ki ga uporabljata Irska in Portugalska, vzhodnoevropski, ki se ga poslužujejo Bolgarija, Ciper, Estonija, Finska, Grčija, Latvija, Litva in Romunija ter srednjeevropski, ki ga uporabljamo v Sloveniji in preostalih državah. 

Ugibanja o vplivu premika ure 

Toda ta sprememba časa lahko zmoti vašo notranjo telesno uro, znano tudi kot "cirkadiani ritem". Naše telo se navadi na določen urnik, na primer na prebujanje in odhajanje v posteljo vsak dan ob isti uri. Ko skočimo naprej ali pademo nazaj, lahko traja nekaj časa, da se naše telo prilagodi. Zaradi tega obdobja prilagajanja se lahko počutite nekoliko neusklajeni, kar vpliva na vaše vzorce spanja. Pomembno pa se je zavedati, da premik ure na vsakega posameznika vpliva, ali ne vplivna, različno in da ne pomeni avtomatsko, da bo sama sprememba sploh imela vpliv. 

Kdaj se bo premikanje ure končalo?

Evropska komisija je 12. septembra 2018 predložila osnutek direktive o sezonskem premikanju ure. Glavna elementa predloga sta, da bi dokončno končali z dvakratnim premikom ure v celotni Evropski uniji ter da bi ob tem obstajal sistem obveščanja, ki ga sprejmejo posamezne države, ki bi želele spremeniti svoj standardni čas. Vendar končna odločitev v zvezi s tem ni bila sprejeta niti ni bil zanjo določen časovni okvir. Trenutni sistem premikanja ure za eno uro, s čimer se poleti podaljšuje število ur ob dnevni svetlobi, ostaja v veljavi. Evropska komisija je v uradnem listu objavila časovnico premika ure do leta 2026, zato je pričovano, da bomo kazalce prestavljali vsaj še dve leti. 

prejšnji članek
Se tudi vi počutite izgubljene in osamljene?
Zdravje
Se tudi vi počutite izgubljene in osamljene?
naslednji članek
Kaj se dogaja v vašem telesu, če pogosto zadržujete blato?
Zdravje
Kaj se dogaja v vašem telesu, če pogosto zadržujete blato?
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.