Logo 7 dni zate

Kako izkoristiti teden do maksimuma

Kako lahko že v petih korakih obvladate svoje finance

Oglasno sporočilo
9. 10. 2024, 07.00
Posodobljeno:  10. 10. 2024, 09.44
Deli članek:

Obvladovanje financ ni vedno najlažje in hitro se zgodi, da denar kar izpuhti, preden se mesec sploh konča. A ni vse tako dolgotrajno in zapleteno, kot se morda zdi! Z nekaj majhnimi spremembami in dobrim načrtom lahko vzamete stvari v svoje roke in začnete bolje upravljati svoje finance. Tokrat vam v petih korakih pokažemo, kako lahko z malce discipline in ščepcem potrpljenja poskrbite, da bo tvoj denar delal za vas in ne vi zanj.

1. Štej cente in evri bodo poskrbeli sami zase

Pri sledenju proračuna bodite natančni; pravi prihranki se namreč skrivajo v enicah in decimalnih mestih. Redno spremljajte tudi manjše izdatke, kot so kave, prigrizki ali navidez drobni, malodane nevidni stroški (bančne provizije, drobne naročnine, članarine). Te majhne vsote se hitro seštejejo in lahko močno vplivajo na mesečni proračun. Čeprav jih radi pogosto prezremo zavoljo trenutne zadovoljitve, prav manjši stroški lahko povzročijo, da presežemo svoj proračun. Šele dosledno sledenje prav vsem izdatkom vam bo omogočalo boljši nadzor nad financami.

To ne pomeni nujno celodnevnega čemenja za prašnimi mapami in neskončnega prepisovanja v tabele. Pred tem vas bo rešil droben strošek, ki pa je resnično vreden vsakega centa! S predplačniško ponudbo MOBI Telekoma Slovenije si že za 1 eur zagotovite en teden neomejene uporabe mobilnih enot. Te lahko nato izkoristite na primer za prenos aplikacij kot so e-banke, beležke, organizatorji, naložbene aplikacije ali aplikacije za beleženje financ. Povsem brez skrbi, da vas bi po 7. dnevu pričakal vrtoglav račun! Ko se teden izteče, enostavno zberite enega izmed paketov MOBI in si za ugodno ceno zagotovite zanesljivo povezavo za ves mesec. Račun lahko kadar koli enostavno napolnite. Vaš telefon bo postal vaš žepni pomočnik za finance, kjer koli boste.

Nasvet: Uporabi aplikacije, svoje odhodke shranjuj s spletnega bančništva ali pa preprosto beleži vsak strošek v beležko. Za hitrejši vnos porabo razporedi v kategorije stroškov (npr. hrana, zabava, prevoz). Mobilno bančništvo je prav tako uporabno orodje, saj omogoča enostavno sledenje finančnim transakcijam, kar izboljša finančno preglednost.

2. Najbolj podcenjena položnica v tvojem nabiralniku

Mobilni telefoni so najbolj uporabljena naprava v našem življenju, zato nikar ne podcenjujte drobnih stroškov, ki jih njihova raba vključuje. Neopazni stroški za mobilne storitve, ki so se pred leti še zdele ugodne, lahko postanejo znaten finančni zalogaj. Preglejte in seštejte vse svoje trenutne mesečne stroške za telefon. Mnogi ljudje plačujejo za mobilne pakete, ki (več) ne ustrezajo njihovim potrebam in realni porabi. Mobilni operaterji redno in vestno posodabljajo svoje ponudbe glede na trend porabe pri njihovih naročnikih, zato si vzemite trenutek, da si ogledate njihove aktualne pakete in izbereš cenovno ugodno ponudbo zase. Vključuje naj vse, kar potrebujete, a brez nepotrebnih dodatkov.

Nasvet: Izberi mobilni paket, ki ustreza tvojim navadam uporabe (npr. količina podatkov, klici, sporočila). Preglej tudi možne ugodnosti, ki jih operaterji nudijo zvestim naročnikom, na primer brezplačni program zvestobe pri Telekomu Slovenije. V njegovih prednostih lahko uživate vsi naročniki Telekoma Slovenije in uporabniki Mobi.

3. Mesečni stroški so ključni; razvrstite jih!

Razporeditev mesečnih stroškov na različne kategorije vam bo pomagala lažje razumeti, kako je porabljen vaš mesečni prihodek, koliko ga preostane in kako lahko privarčujete. Lahko jih na primer razdelite na redne, nujne, prostočasne in druge stroške. Redni stroški so npr. hrana in ostali gospodinjski nakupi, najemnina oz. vzdrževalni in energetski stroški, zavarovanje in prevoz. Nato so tu nujni stroški, ki nas lahko doletijo nepredvideno oz. za krajše obdobje, npr. zdravila, popravila ali kratkoročna obročna plačila. Sledijo 'prostočasni' stroški, kot so naročnine na medije ali platforme za gledanje vsebin, pripomočki za hobije, in vadba. Pod druge stroške lahko sodijo vsi ostali nenujni stroški, ki se ne obračunavajo mesečno, na primer potovanja in darila.

Nasvet: Razmislite o strategijah, kot je pravilo ''30 dni prihrankov'' pri kateri z nenujnim nakupom odlašate 30 dni. Nato ga opravite samo, če si po 30 dneh ta izdelek še želite kupiti. Tako boste sprostili več denarja za prihranke in mesečne stroške.

4. Pomagajte si s preprostimi finančnimi orodji

Uporaba varčevalnih orodij je odličen način, da pridobite nadzor nad svojimi financami. Beleženje prihodkov in odhodkov vam omogoča natančen vpogled v vašo porabo, medtem ko vam proračun pomaga pri načrtovanju in preprečuje preseganje finančnih zmožnosti. Z različnimi finančnimi aplikacijami lahko preprosto spremljate svoje izdatke, načrtujete proračun in sledite doseganju svojih finančnih ciljev. Prav tako mobilne bančne aplikacije omogočajo hitro plačevanje računov, preverjanje stanja in spremljanje transakcij v realnem času. Ta orodja vam pomagajo razviti boljše finančne navade, spremljati dolgotrajne cilje, kot so varčevanje in odplačilo dolgov, ter optimizirati vaš proračun.

Nasvet: Začnite z izbiro aplikacije, ki ustreza vašim potrebam. CountAbout je odlična za tiste, ki želijo natančno načrtovati vsak evro, Empower Personal Dashboard™ pa je uporabna za spremljanje celotnega finančnega stanja na enem mestu. Če si želite preprostosti in poudarka na varčevanju, je Goodbudget enostavna aplikacija, ki omogoča beleženje dohodkov in izdatkov. Priporočljivo je tudi vključiti opozorila o pomembnih rokih za plačila in spremembah na računu.

5. Nikoli ni prezgodaj ali prepozno za varčevanje

Varčevanje je ena izmed najboljših navad, ki jih lahko razvijete. Ustvarjanje varčevalnega sklada za nujne primere je ključnega pomena, saj vam lahko pomaga preprečiti, da bi ob nepričakovanih stroških, kot so popravila ali izguba službe, zapadli v dolgove. Poleg tega je pomembno, da redno vlagate tudi v pokojninske in druge dolgoročne naložbene račune, kar vam zagotavlja finančno stabilnost v prihodnosti. Varčevanje za prihodnost vam omogoča finančno varnost v poznejših letih in miren spanec, saj veste, da ste pripravljeni na nepredvidene stroške.

Nasvet: Začnite postopoma prihraniti 3-6 mesečnih prihodkov, ki so namenjeni nepričakovanim stroškom; to bo služilo kot sklad za izredne obremenitve vašega proračuna. Poleg sklada za nujne primere redno prispevajte v pokojninske ali druge dolgoročne naložbene račune. Najbolje je, da samodejno prenašate določen odstotek prihodkov na varčevalni račun. Posvetujte se tudi s finančnim svetovalcem glede naložb in pokojninskih varčevalnih programov.

Prijavi se in prejmi nasvete

Prišlo je do napake. Prosimo poskusite ponovno.

Čestitke! Vaša prijava na nagradno igro je bila sprejeta.