Smrklja Njena.si
Moj life
 

Od A do Ž o menstruaciji

15. 3. 2017; 14.15
Avtor: Š. K.
Menstruation-7
Tokrat smo se odločili, da ti razkrijemo, kaj se dogaja znotraj tvojega telesa v času menstruacije in zakaj se zaradi nje včasih slabo počutiš.

Spoznaj svoje telo in njegovo delovanje, pa boš tako lažje kos težavam, ki te čakajo v mesečnem ciklusu. Preveri! 


Kaj se dogaja s hormoni?
Hormona delujejo kot nekakšna naravna kemična sporočila, ki potujejo po različnih delih telesa in uravnavajo različne telesne naloge. Menstrialni ciklus urejajo hormoni: estrogen, ki nadzoruje razvoj jajčnikov na začetku ciklusa. Naslednji hormon je LH, ki se poveča ali zmanjša sredi ciklusa in povzroči sprostitev jajčeca.

Kaj je ovulacija in kaj se takrat dogaja?
Verjetno si že slišala, da najverjetneje lahko zanosiš v času ovulacije. To je čas, ko se jajčece sprosti iz jajčnika pod vplivom hormonov. To se naredi približno deset do štirinajst dni pred mesečno krvavitvijo in to je ovulacija, ki sproži nenadno povečanje količine LH oz. luteinizirajočega hormona.

Kaj je PMS in zakaj smo takrat razdražljivi?
Predmenstrualni sindrom se ponavadi pojavi po ovulaciji. Povzroča ga količina hormonov, ki se pred menstruacijo najprej poveča in nato zmanjša. Ponavadi gre za nespečnost, stres, napete dojke, glavobol ali kaj drugega. Seveda p ato lahko vpliva tudi na tvoje razpoloženje, zato si v času pred menstruacijo lahko slabše volje ali se hitreje razburiš. Če imaš tudi ti težave s PMS-om, se izogibaj kavi ter jej čim več hrane, ki vsebuje ogljikove hidrate ter seveda sadje in zelenjavo.

Kaj je dismenoreja?
Te zanima, zakaj se v obdobju menstruacije pojavijo bolečine? Ker pride do spremembe ravnovesja hormonov v tvojem telesu. Bolečine povzročajo premočni krči maternice med mesečno krvavitvijo. Če so blažje, potem pomagajo zdravila proti bolečinam, telesna dejavnost in sprostitev. Te vrste bolečine se imenujejo dismenoreja. Bolečine se začnejo približno dan pred menstruacijo in ponehajo po njej. Najprej poskusi s počitkom v postelji in termoforjem. Če je dismenoreja huda, potem moraš simptome olajšati z različnimi tableti, lahko tudi kontracepcijskimi.

Katere tablete so prave?
Če ne veš, katere tablete ti bodo najbolj pomagale pri lajšanju tvojih težav, potem ti lahko svetujemo dvoje, ki so preizkušene in zagotovo pomagajo. Prve so bonifen, ki pomagajo proti menstrualni bolečini in lajšajo krče. Druge tablete pa so naprosyn, ki delujejo tudi protibolečinsko in protivročinsko in zato pomagajo tudi pri menstrualnih krčih. Vsekakor pa se moraš pred jemanjem le-teh posvetovati tudi s svojo ginekologinjo. 

prejšnji članek
Najboljši domači maski ta hip!
Lepotičenje
Najboljši domači maski ta hip!
naslednji članek
S tem receptom boš navdušila vse prijateljice
Moj life
S tem receptom boš navdušila vse prijateljice
Preberite tudi
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.