Zelena ima nekoliko nenavaden okus, ki mnogim ni všeč, ker pa ima številne koristne učinke, je pametno nekoliko stisniti zobe. Ko se je navadimo, postane nepogrešljiva v kuhinji, kjer jo lahko uporabljamo za juhe, omake, priloge in solate, tudi ocvrta zelena je okusna (čeprav ne ravno lahka) jed.
Zelena uničuje nekoristne bakterije v želodcu, spodbuja tvorbo encimov, predvsem pa spravi v red sečila, saj odvaja vodo in sproti pomete še nekoristne mikrobe, deluje namreč tudi antiseptično. V starih zeliščnih knjigah piše, da čisti kri, krepi živce, ureja neredno menstruacijo, tudi namigi, da deluje proti raku, niso redki. Znano je, da iz telesa odplavlja sečno kislino in torej pomaga pri putiki in revmi, manj znano je, da pomaga pri delovanju jeter. Odpravlja vetrove, pomaga pri bronhitisih in astmi, znižuje krvni tlak in sodi med naravne antidepresive. Vsekakor so predniki to zelenjadnico uporabljali vsak dan, včasih namenoma kot zdravilo, večinoma pa kot okusno jed. Glede na svoje lastnosti je zelena vsekakor sodila med priročne afrodiziake, če namreč v telesu deluje, kot mora, je tudi želja po spolnosti večja.
No, zelena ima še eno dobro lastnost: pomaga pri hujšanju. Ker odvaja odvečno vodo, pospešuje delovanje prebavil in jeter, je seveda dragocena pomoč pri izgubljanju kilogramov. Se spomnite, da je ena od osnovnih sestavin znamenite shujševalne zeljnate juhe?
Zelene je več vrst, koristne so vse, v domači lekarni sta pomembni gomoljna zelena, uporabna je cela rastlina, listje uporabljamo kot peteršilj, gomolj pa jemo kuhan ali surov (nastrgan ali zrezan na zelo tanke ploščice). Stebelno zeleno je pametno jeti surovo (v žlebasta stebla damo kakšen lahek zelenjavni ali skutni namaz), lahko jo zrežemo in na kratko podušimo in ponudimo kot prilogo. Tako imamo vsakodnevno »terapijo«, ne da bi se tega sploh zavedali.
Če hočemo čaj, ki bo odpravil napetost v trebuhu in predvsem spravil odvečno vodo iz telesa, vzamemo dve žlici sesekljanih listov (zraven je lahko tudi pol žličke semen), prelijemo s pol litra kropa in po požirkih spijemo podnevi. Sirup proti kašlju naredimo takole: gomolj zelene naribamo, dodamo pet žlic medu, pustimo najmanj en dan stati, nato ožmemo skozi gazo. Na dan lahko spijemo po pet žlic sirupa. Kar je ostalo v gazi, prelijemo s pol litra kropa in pijemo kot čaj.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.